KOUPIT KNÍŽKU

Řekneme-li lidem, že mozek je aplikace, začnou ho používat?

7 května, 2017 in BLOG, BUSINESS - No Comments

Včera mi kamarádka z práce poslala fotku s orangutanem, který se tlemí, škrábe na hlavě a u toho byl podobný nápis: Možná, když začneme lidem říkat, že mozek je aplikace, začnou ho používat.“ Rozesmálo mě to, pak jsem si uvědomila, jak je to smutný, a pak jsem se musela vážně zamyslet.

Mozek. Nejsložitější a nejdokonalejší orgán našeho těla. Je plný vody, je v něm více než jeden bilion neutronů, průměrně uchovává tolik informací jako 20 000 slovníků a celková délka nervů v mozku činí kolem 150 000 kilometrů. Přijímá informace z receptorů všech orgánů, zpracovává je, a třídí. Důležité informace pak ukládá a vysílá odpovědi. Těmi jsou naše reakce. Například, když sáhneme na horkou plotnu. Kůže zařve, mozek se lekne, a ruka ucukne. Nebo když máme hlad. Žaludek zakručí, mozek si řekne: Už zas?? a my strčíme do pusy cokoliv, co je k jídlu.

Mozek. Každý ho má. Většina lidí ho nepoužívá. Málokomu dneska zůstal, jak my Češi rádi říkáme, selský rozum. Lidskost.

Víte, o tom, že už existují boty, u kterých se vám samy zavážou tkaničky? A umíte si představit to pohoršení lidí, kteří si je v piltoním programu koupili, když v tom jim ten systém přestal fungovat? No to je vrchol! Teď si NEMŮŽU vzít ty boty, protože nemám zavázané tkaničky!!

Technologie je skvělá věc. Pomáhá nám usnadňovat život ve všech směrech. Začalo to rádiem, auty, televizemi s ovladačem, počítači, letadly, telefony, internetem… není život skvělej? Cestujeme rychleji, voláme si přes celý svět. Jsme 24 hodin denně online, sdílíme každý hezký moment. Nemusíme skoro nic. Nemusíme si vypěstovat vlastní jídlo, chovat vlastní zvířata. Nemusíme šít oblečení nebo něco vyrábět. Všude jsou stroje a ty to za nás vyrobí. Nábytek. Věci do domácnosti. Oblečení. Jídlo. Velkovýroba. Když někdo žije daleko nebo cestuje, už si nemusíme posílat dopisy nebo pohledy. Stačí poslat emotikon na Facebooku, Instagramu, Snapchatu, Twiteru, Whatsappu, Viberu… Když chceme být s někým v kontaktu, už si nevoláme přes pevnou linku. Když chceme někoho pozvat na kávu, už se nemusíte nervozně doma připravovat před zrcadlem. Pošleme prostě like na Tinderu… Chceme být ve spojení se světem, jsme ale ve spojení sami se sebou?

Před cca 40 lety v Americe proběhl průzkum, který prokázal, že lidé jsou stádo. 19 z 20 lidí nevědělo, proč ráno vstávají a chodí do práce. No, protože tam chodí všichni. I v dnešní době najdete různé pokusy, kdy to zachází až tak daleko, že lidé v čekárně nesmyslně vstávají pokaždé, když něco vejde do čekárny u doktora. Proč? Protože to udělala ta první paní, schválně. Zeptat se třeba: proč to děláš, proč vstáváš? Nene, radši vstanu taky. Během půl hodiny je čekárna plná lidí. Vstávají a sedají si jako parta debilů. Bez důvodu. Nikdo neví. Taková davová psychoza. Budeme dělat to, co dělají ostatní. Mozek off.

Když jsem po gymnáziu řešila, co dál, 95 procent lidí v mém okolí říkalo: Jdi na vysokou školu. Maturita z gymplu je ti k ničemu. Nic neumíš, nikam se nedostaneš. Dělej to, co dělají ostatní, hlavně ať máš titul.

V tu chvíli jsem měla na výběr. Budu poslouchat mozek (a srdce), nebo budu ovce ve stádu? Teď vám, prosím pěkně, nechci říkát, že vysoká škola je nesmysl. Není, vzdělání je ruku v ruce s cestováním podle mě nejlepší investice do života. Ale není vzdělání jako vzdělání, ne pro osobu jako jsem já. Já nikdy nebyla kariérní typ. Chtěla jsem žít, objevovat, cestovat. Učila jsem se od lidí, procestovala svět. Vystudovala jsem univerzitu života a svého rozhodnutí odstěhovat se do Austrálie místo psaní diplomek jsem nikdy, ani na vteřinu nezalitovala.

Proč to ale všechno píšu, a jakou to má spojitost s mým projektem? To je jednoduché. Sociální sítě. Jedno z největších stád všech dob. Vypnout mozek, zapnout wifinu.

Každý den vidím, jak zapomínáme, že máme mozek. Jak tupě sledujeme v aplikacích upravené fotky ze života druhých, a myslíme si, věříme, slepě následujeme … Myslím, že každý z nás narazíme alespoň jednou denně na příspěvky typu:

  • make up tutorial od A do Z
  • fotky „před“ a „po“ („před“ smutné, „po“ hrozně smutné, protože tělo se změnilo, ale s hlavou se nic nestalo)
  • bikini body
  • fitness life
  • six pack
  • acai smoothie k snídani
  • couple goals
  • život bohatých
  • luxusní dovolená
  • husté vlasy až k patám
  • míry 120 -50 – 120

…. a tak podobně. Samozřejmě jsem si dovolila trochu sarkasmu, ale ve finále, podstata je stejná. Vypínáme naše dotykový obrazovky s pocitem, že jsme:

  • hnusně namalované (nebo vůbec, což je asi ještě horší)
  • nemáme fotky „před“ a „po“ (silná vs štíhlá), nikdy to totiž nedotáhneme do konce, naopak, většinou to má opačný efekt. Pokud bychom něco takového přece jen zkoušely, budeme muset fotky prohodit a tvářit se, že fotka „po“ je ta „před“.
  • máme body, a máme bikini, ale rozhodně nevěříme tomu, že bychom měly bikini body
  • fitko nemáme rády, ale co už, asi se zapíšem (tyhle selfíčka maj hafo lajků)
  • jedinej six pack, co se u nás doma nachází, je v ledničce s nápisem: Corona
  • snídaně? Lednička prázdná, snad ty brambůrky ze včera ještě budou křupavý
  • dá se přežít se třema stovkama týden do další výplaty? Hashtag brokeaf
  • luxusní dovolená bude, když malej brácha zavře hubu a já si budu moct v klidu lehnout k televizi
  • vlasy všude, měla bych uklidit v koupelně
  • míry 50-120-50

Není divu, že se potom cítíme strašně. Když si nad vším tím online pózováním neuděláme zdravý nadhled, může nás to opravdu negativně ovlivnit. Sociální sítě a technologie mají obrovský vliv, dnes již na děti předškolního věku.

Všechno, co nás demotivuje, vypnout prosím. Vypnout Instagram, zapnout mozek. Doba se pořád mění, zrychluje. S tím se zrychluje i změna trendů. Dříve byla nejvíc sexy ženská ta, co měla přes 80 kilo a měkkou kůži, pak najednou ta, co měla kilo 48 a výrazné klíční kosti. Dneska frčí fitness svět, plastické operace a umělá krása. Brzy se třeba zase budeme vracet k přírodní kráse, kdo ví? Náš svět je postaven na businessu a snaze prodat cokoliv, vydělat peníze. Lidé Ti tak budou cpát do hlavy COKOLIV, třeba i to, že jsi ošklivá, ve snaze prodat Ti sebevědomí ve formě botoxu.

A moje otázka zní: Máš svůj mozek nebo za sebe necháš rozhodovat aplikace?

No Comments

Leave a Reply

HELLO

HELLO

Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

Christie

CONNECT

kniha BEZ FILTRU

V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

MY FAVORITES

Latest Posts

×